Sosyal Medyada kişisel verileriniz güvenli olarak saklanıyor mu?

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Cihannüma Ekonomikve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, düzenlediği bir etkinlikle “Sosyal Medya veKişisel Verilerin Güvenliği” konusunu ele aldı.

E-ticaret, tedarik zinciri yönetimi, lojistik, sosyal medya gibi alanlarda çalışmaları bulunan Prof. Dr. Mustafa Zihni Tunca’’yı konuk eden Cihannüma Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’’nin İKÇÜ Konferans Salonunda düzenlediği programa; İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Attila Acar, Rektör Danışmanı Doç.Dr. Murat Soydan, Cihannüma Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hayrettin Usul, Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Sabuncular, Hukuk Müşaviri Fatma Gülmezoğlu, akademik ve idari personelile öğrenciler katıldı. Katılımcılar kullanım alanı her geçen gün artan sosyalmedyada özellikle kişisel verilerin güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenkonular hakkında bilgi sahibi oldu.
“Uygulamaların ücretsiz olmasını sorgulayın”
Aktif internet kullanıcı sayısının 3 Milyar rakamına yaklaştığına dikkat çeken Prof. Dr.Tunca, bu kullanıcıların yarısının sosyal medyada aktif olduğunu belirtti. “Şu anda Dünya çapında bir kısmı konumla ilgili, bir kısmı arkadaşlıkla ilgili, bir kısmı farklı şekillerde oluşan 415 adet sosyal ağ bulunuyor” diyen Prof. Dr. Tunca bu uygulamaların büyük kısmının ücretsiz olduğunu ifade ederek burada “Neden?” sorusunun sorulması gerektiğini hatırlattı.
“Sosyal ağlar en çok şirketlere fayda sağlıyor”
“Şayet size ücretsiz bir hizmet sunarlarsa daha çok kişiye ulaşırlar. Daha çok kişiye ulaşırlarsa daha çok reklam alırlar. Daha çok reklam alırlarsa daha çok para kazanırlar” diyen Prof. Dr. Tunca, sosyal ağlar sayesinde şirketlerin ihtiyaç duydukları verilere çok daha hızlı ve etkili ulaşabildiklerine vurgu yaparak; asıl amacın bedava hizmet vermek olmadığını, şirketlerin sundukları hizmeti kullanıcıların verileri karşılığında verdiklerini ifade etti ve: “Eğer bir ürünü ücretsiz kullanıyorsanız ürün sizsiniz” şeklinde konuştu.
“Gerçek bilgilerinizi vermeyin”
Sosyal medya kullanıcılarına önerilerde bulunan Prof. Dr. Tunca, kişisel verilerin güvenliği adına istenilen her bilginin verilmemesinin önemli olduğuna değinerek; zorunlu istenen verilerin de tüm kişisel bilgileri içermemesine dikkat edilebileceğini, gerekirse sahte bilgilerin verilebileceğini sözlerine ekledi.