Bireylerin yoğun bir şekilde sosyal ağları kullanmasının temelinde çoğu zaman popüler olma, daha fazla kişi tarafından tanınıp saygı duyulma gibi beklentiler bulunuyor. Diğer bir ifadeyle, pek çok insan insan sosyal ağlarda yalnızca yakın ve uzak çevresini değil, hiç tanımadığı insanları bile etkileyici paylaşımlarda bulunarak yüceltilme egosunu tatmin etmeye çalışıyor. Sadece politikacı ve sanatçıların değil, sıradan kullanıcının bile tanıdığı insan sayısından çok daha fazla online arkadaş ya da takipçiye sahip olma arzusu da bu sebepten kaynaklanıyor.

Birkaç yıl kadar önce ulusal bir gazetede incelenen Hakkari.net adlı sitenin kullanıcılarının ibretlik öylüleri bu açıdan ilginç bir örnek teşkil ediyordu. Farklı insanlarla tanışıp onların gözünde güç sahibi görünmek için tarlasını ya da arabasını satıp sitede okey oyun odası yöneticiliği satın alan pek çok insanın ilginç hikayelerini anlatıyordu o araştırmada.

Sosyal ağlar, her ne kadar insanların ego tatmini de dahil olmak üzere pek çok sosyal ihtiyacını karşılamasına yardımcı olduysa da ekranın arkasındaki görünmezlik zırhı ve gerçek kimliği gizlemenin dayanılmaz cazibesi her zaman insanları olduğundan başkası olarak sunma arzusunu ön plana çıkarmıştır.

Gerçek hayattan kopuk bir biçimde yaşayan pek çok asosyal insanın yarattığı sahte kişilikleriyle sosyal ağları ciddi bir yaşam alanı olarak görmeleri, sosyolojik ve psikolojik araştırmalar için önemli araştırma konusu teşkil ediyor. Zaman içinde bu kişilerde ciddi kişilik bozuklukları ve suça yatkınlık gibi sorunların ortaya çıkması sosyal medyanın en önemli eleştirilerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Bu yüzden de, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde İnternet’te tanıştığı insanlar tarafından öldürülen, dolandırılan, tehdit edilen, tecavüz edilen vb. pek çok kişinin haberlerini okumak artık şaşırtıcı gelmiyor. Hakeza, sosyal ağlarda sahte kimliklerle kim olduğunun tespit edilemeyeceğini düşünerek insanlara hakaret eden ya da tacizde bulunanların sayısı da oldukça fazla. Avukat ya da adliyede görevli bir tanıdığınız varsa sorun, size mutlaka eşini İnternet’te tanıştığı insanlarla aldatan kişilerle ilgili çok ilginç boşanma davaları anlatacaklardır.

Elbette sosyal medya asosyal insaların esosyal organizmalara dönüştüğü sanal bir platform olarak tanımlanacak kadar basit bir sistem değildir. Bununla birlikte, sosyal medyanın sunduğu imkanlar ve  kontrol güçlüğü göz önüne alındığında bu tür olumsuz tecrübelerin giderek artacağını da unutmamak gerekir.

Sevgiyle Kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir