Demokrasi tarihinde bir kara leke olarak geçen 15 Temmuz gecesi bizlere sadece milli birlik ve beraberliğin önemini değil, ulusal güvenlik açısından bilgi ve iletişim teknolojilerinin de ne kadar önem arz ettiğini göstermiş oldu. Geçtiğimiz yıl ülke çapında uzun süreli elektrik kesintisi yaşandığında TV ve İnternet erişiminin de sınırlı düzeyde kalması sonucunda her an ulusal güvenlik açısından ne kadar risk altında olduğumuzu fark etmiştik aslında.

Sosyal ağlar başta olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojilerinin kriz dönemlerinde provokatif eylemlere açık olmasının yanı sıra yeterli ve doğru bilgi akışının sağlanamaması durumunda kötü niyetli kişi ve grupların kolaylıkla art niyetli olarak kullanılabileceğini biliyoruz. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde kişilerin bilgiye ulaşmasını sağlayan iletişim kanallarına erişimine yapılacak olan korsan müdahaleler vatandaşların farklı kanallardan hatalı bilgilerle bu eksikliği kapatmasına sebep olacaktır.

Dün yaşanan ve çok sayıda güvenlik görevlisi ve vatandaşın şehit olmasına sebep olan hain saldırılarda sadece hava limanları değil, TRT başta olmak üzere TV kanalları ile tüm televizyon ve İnternet erişiminin kilit noktası olan Türksat uydu merkezinin de hedef alınması vatandaşların bilgi erişimine müdahale açısından oldukça kritik bir durumdu. Çünkü, geçmiş darbe girişimlerinde olduğu gibi vatandaşlara sadece sahip olmaları istenilen eksik/yanıltıcı bilgilerin tek bir elden sunulması durumunda vatandaşların darbe girişimine karşı sokaklara dökülmesinin önünü kesebilme ihtimali söz konusu olabilirdi.

Bu noktada tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra medya kurum ve kuruluşları ile her türlü stratejik bilgi ve iletişim noktasında gerek siber saldırılara gerekse fiziksel saldırılara karşı birden fazla kademeli güvenlik önleminin alınmasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülüyor. Özellikle Türksat gibi ticari ve askeri uydu iletişiminin gerçekleştirildiği ulusal merkezlerin askeri bölgeler gibi oldukça sıkı güvenlik önlemleri altında korunması ve acil durumlarda gerçekleşecek eylem planlarının önceden net olarak belirlenmesi göz ardı edilmemelidir.

Bu vesile ile yüce milletimize başsağlığı diliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum…

Sevgiyle Kalın!