Cep telefonlarının tarihsel gelişim sürecini hızlıca gözünüzde canlandırırsanız çok ilginç bazı detaylar dikkatinizi çekecektir. Bu detaylardan birincisi, cep telefonları ilk çıktığı günden itibaren giderek küçülmeye ve incelmeye başlamış olmasına rağmen Iphone öncülüğünde akıllı telefon pazarının ortaya çıkmasıyla telefon ebatlarının tekrar büyümeye başladığı gerçeğidir. Cep telefonu fiyatları da benzer bir trend izleyerek azalış eğilimi gösterirken akıllı telefon teknolojilerinin gelişimi ile tekrar bir artış sürecine girmiştir.

Ancak bugünkü yazımızda değinmeyi düşündüğüm konu batartalar. Cep telefonlarının ilk çıktığı günlerde telefonlardan daha ağır ve cüsseli olan bataryalar sayesinde bir hafta süre ile tekrar şarj ihtiyacı olmadan telefonlarımızı kullanabilirken, şu anda normal bir mobil kullanıcı için telefonu gün boyu şarj etmeden kullanmak bile sıkıntı yaratabiliyor. Maalesef telefon bataryaları teknolojik olarak gelişime aynı hızda uyum sağlayamamasının yanı sıra giderek küçülen ebatlarda kalması sebebiyle çok çabuk tükenebiliyor. Ayrıca bir bataryanın yaklaşık 500 kez şarj edilebildiğini düşünürseniz bir telefon bataryasının ekonomik ömrünün yaklaşık iki yıl olduğunu varsayabilirsiniz. Bu yüzden de taşınabilir batarya piyasası gün geçtikçe önem arz etmeye başladı.

Gerek cep telefonlarına estetik görüntü sağlama çabaları, gerekse diğer bazı sebeplerden ötürü son yıllarda bataryaların cihazlara gömülü olarak kullanıma sunulması, yani artık yeni nesil cep telefonlarının arka kapaklarının açılamaması sebebiyle günümüzde diğer bazı sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Kapalı bir alanda gömülü olan bataryalar yoğun kullanım ve hızlı şarj özelliği gibi sebeplerle dolayı daha fazla ısınma, şişme yapma ve hatta Samsung’un en şanssız modeli olan Note7 grubunda patlama ile bile karşı karşıya kaldı. Bu yüzden de Samsung piyasadaki tüm Note 7’leri apar topar geri toplamak zorunda kaldı.

Bataryalar sadece Samsung grubu için değil Apple’ın Iphone grubu için de sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde az sayıda da olsa Iphone 6s ve 7 kullanıcıları tarafından telefonlarının bataryalarının patladığına dair haberler ile karşılaştık. Ancak, daha da önemlisi geçtiğimiz yıl üretilen bazı Iphone 6s modellerinin bataryalardan kaynaklanan sebeplerden dolayı kendiliğinden kapanmaya başlaması sebebiyle önceki günlerde Apple şirketi kapanma sorunu yaşayan modellerde ücretsiz batarya değişimi gerçekleştireceğini ifade etti. Ülkemizde henüz başlamayan değişim programının önümüzdeki günlerde Türk kullanıcılarına duyurulacağını düşünüyorum.

Bataryalar ile ilgili çözüm sanırım daha radikal batarya teknolojilerinin kullanımı ile çözülebileceğini düşünüyorum. O teknolojilerin neler olduğunu sanırım tahmin edebilirsiniz!

Sevgiyle Kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir