Öğrencileri internet konusunda uyaran Prof. Dr. Mustafa Zihni Tunca, “Her gördüğünüze inanmayın. Bu konuda herkes duyarlı olmalı” dedi.

Zorunlu ders olmalı

Süleyman Demirel Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zihni Tunca tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Konferans Salonu’nda verilen ‘Sosyal Medyada Bilgi Kirliliği ve Önleyici Yaklaşımlar’ konferansı büyük ilgi gördü. Bilinçsiz kullanıcıların internette dezenformasyonun yayılması hususunda farkında olmadan rol aldığına işaret eden Prof. Dr. Tunca ilk ve orta dereceli okullarda zorunlu olarak ‘Bilinçli Sosyal Medya Kullanımı’ dersi verilmesi gerektiğine değindi. Dezenformasyonun özellikle sosyal ağlarda provokatif amaçlarla belli başlı kişi veya kurumlara zarar vermek amacıyla kullanıldığına dikkati çeken Tunca, öğrencileri internette her gördükleri bilgiye inanmamaları hususunda uyardı.

Gençleri bilgilendirdi

Özellikle kişilerin dini, vicdani ya da milli duygularına hitap ederek hatalı, eksik ya da yanıltıcı bilgileri sosyal ağlardaki takipleştikleri insanlarla paylaşmalarını amaçlayan dezenformasyon kaynaklarına karşı herkesin duyarlı olması gerektiğini ifade eden Tunca, “Sosyal medyada sizlere gelen bilgileri diğerleri ile paylaşmadan önce mutlaka doğruluğundan emin olmalısınız. Gerektiğinde bir uzmana sormaktan ya da arama motorları yardımı ile o bilgilerin doğruluğunu araştırmaktan çekinmeyin. İnternet’te bilgi kirliliğine sebep olan art niyetli kişileri şikâyet etmek gelecek nesillere temiz bir internet bırakma hususunda yapmamız gereken en önemli görevlerimizin başında geliyor” diyerek gençleri bilgilendirdi.

Hasret ÇELİK